ПРЕСНИ СТРЪКОВЕ ПШЕНИЦА - МИСТЕРИОЗНАТА ПАНАЦЕЯ?






Както е известно, пшеницата е една от световните селскостопански култури, чийто произход е неустановен.

Разбира се, има множество догадки и предположения, че определени диви растения са прародителите на тази, създала цивилизации, селскостопанска култура, но всички тези предположения са само хипотези. Официалната наука не е открила дивия предшественик на житото.

Една от най-разпространените съвременни легенди е тази, че наши космически събратя, братя по космос, така да се каже, по-напреднали от нас, хората, са ни дали тази култура, заедно с ориза, царевицата и картофите, за да можем да развием цивилизация. Знайно е, че цивилизация може да се развие единствено при условие, че голям брой хора са подсигурени с храна за по-продължително време, така щото да могат да развиват други дейности, несвързани пряко с добива на храна. Когато има запаси от пшеница, хората могат да развиват занаяти и други професии, които да подпомагат напредъка на обществото и в частност – на цивилизацията.


Встрани от митовете и легендите, интересно е, че малко на брой хора са се съсредоточавали в пресните стръкове пшеница и техните свойства. Това, разбира се, е логично – най-ценното за цивилизацията са семената на растението. Те са продуктът, от който се прави брашно и хляб. Семената са тези, които могат да осигурят цивилизация. Пресните стръкове са преходни и нетрайни.


Но, както е известно, а и логично, за да произведе едно растение такива силни и преживяващи хиляди години зърна, самото това растение, неговите стъбло, листа и корен, трябва да имат определени силни качества.  И емпирично, без претенции за никаква научност, някои хора са установили, че пресните стръкове пшеница въздействат по вълшебен начин на здравето и общото добро състояние на човека. На запад е нещо нормално в магазините за здравословна храна да се продават и сандъчета с покълнала, прясна пшеница. Там хората си я притогвят като сок, в сокоизтисквачка.


Моето мнение и опит с пресните стръкове пшеница е от дъвчене на един стрък на ден. Всъщност, не на един стрък, а на снопче стръкове, с дебелина колкото показалеца ни примерно. Дъвчат се продължително и максимално дълго. Накрая остават само грубите фибри – които, по избор, или се изплюват, или, ако смятаме, че имаме „здрав стомах”, могат да се глътнат.


За много хора изглежда трудно да си отглеждат вкъщи такава пшеница, но веднъж отработено, става лесно.


Ето как:


За 3 нормални саксии:


Вземаме 3 шепи пшеница, негрухана, за кълнове. Слагаме я в купичка с вода, измиваме я, изливаме водата, и, както е влажна, покриваме купичката с мокра салфетка. След 24 часа зърната са покълнали. Изплакваме ги и ги засяваме в саксиите. До няколко дни те поникват – с поливане разбира се.


Най-подходящи за употреба са стръкове, дълги 10-15 см.


Благотворните свойства на стръковете пшеница са неизброими, затова няма да ги описвам тук.


Ще спомена само едно интересно свойство – първите няколко дни пшеницата ободрява много осезаемо. В тази връзка, тя може да се използва като заместител на кафето, ако искаме да спрем употребата му.


...


Автор: Соня Петрова - Аеиа



Йога ОНЛАЙН - ЙОГА ВКЪЩИ ИЛИ В ОФИСА (линк)